Wdrożenia dla innowacyjnego przemysłu
Nowoczesne technologie!
Badania naukowe!
Łączymy wiedzę

CORNET - trwa nabór w 36 konkursie

Celem Inicjatywy CORNET (ang. COllective Research NETworking)jest wspieranie i rozwój badań branżowych, w których szczególnie uwzględnia się rolę MŚP. Kolejne konkursy umożliwiają finansowanie ze źródeł publicznych (narodowych/regionalnych) badań na potrzeby konkretnych branż przemysłowych. Badania te są inicjowane przez zrzeszenia branżowe przedsiębiorstw i często przeprowadzane przez wyspecjalizowane jednostki naukowe działające na rzecz konkretnego sektora przemysłowego.

O środki w ramach konkursu mogą się ubiegać zrzeszenia branżowe (np. klastry)

Na co

Badania przemysłowe, prace rozwojowe zgodne z potrzebami danej branży oraz inne – działania zw. z rozpowszechnianiem wyników projektu, promocją, zarządzaniem projektem, organizacją posiedzeń Komitetu Użytkowników (w tym koszty dojazdów oraz noclegów członków Komitetu) (zgodnie z krajowymi zasadami konkursu oraz regulaminem konkursu międzynarodowego).

Zakres tematyczny

Bez ograniczeń tematycznych. W ramach Inicjatywy CORNET mogą być finansowane projekty o dowolnej tematyce zgodnie z potrzebami danego zrzeszenia branżowego.

 

Dofinansowanie

Maksymalny poziom dofinansowania udzielonego na realizację projektu w ramach Inicjatywy CORNET wynosi:

a) do 100% w przypadku kosztów wykonania prac badawczych przez jednostkę naukową,

b) do 85% w przypadku kosztów realizacji projektu ponoszonych przez zrzeszenie branżowe.

UWAGA: W przypadku, gdy na etapie realizacji projektu Beneficjent zdobędzie i przedłoży do NCBR interpretację Krajowej Informacji Skarbowej lub innego organu właściwego, że przeniesienie pomiędzy Jednostką a Beneficjentem autorskich praw majątkowych do wyników badań, wyników projektu itp. (które są utworami w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231 ze zm.)) jest objęte stawką VAT, istnieje możliwość uznania takiego podatku VAT naliczonego za koszt kwalifikowalny w projekcie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy podatek VAT naliczony może zostać uwzględniony w kosztorysie danego projektu poprzez aneksowanie umowy o dofinansowanie wraz z wydaniem decyzji zmieniającej ws. przyznania środków finansowych na realizację projektu. Nie ma możliwości uwzględniania podatku VAT naliczonego w kosztorysach we wniosku międzynarodowym, jak również we wniosku krajowym.

 

Sposób składania wniosków

Nabór wniosków międzynarodowych odbywa się za pomocą systemu elektronicznego dostępnego na stronie internetowej: https://cornet.online/EN/CallsForProposals/submission-tool/submission-tool_node.html . Wniosek międzynarodowy składany jest przez lidera konsorcjum międzynarodowego.

Równolegle do wniosku międzynarodowego, polski Wnioskodawca (zrzeszenie branżowe) jest zobowiązany złożyć do NCBR wniosek krajowy o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami. Wniosek krajowy należy złożyć w jeden z dwóch poniższych sposobów:

  • w wersji papierowej oraz przesłać elektronicznie (na adres: cornet@ncbr.gov.pl – skan w formacie PDF wypełnionego i podpisanego wniosku wraz z załącznikami, tożsamego z wersją papierową);
  • tylko elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP (przy czym wniosek taki musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym) - w przypadku przesłania wniosku w ten sposób wersja papierowa nie jest już wymagana.

Termin składania do NCBR wniosków krajowych - w przypadku składania wniosku:

w sposób 1) - upływa 27 września 2023 r. dla wersji elektronicznej (przesłanej na adres: cornet@ncbr.gov.pl) oraz 4 października 2023 r. - dla wersji papierowej;

w sposób 2) czyli dla wersji elektronicznej, podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, przesłanej przez platformę ePUAP - upływa 27 września 2023 r.

Za datę złożenia wniosku w wersji papierowej przyjmuje się datę stempla pocztowego, bądź w przypadku osobistego doręczenia, datę zarejestrowania wniosku w kancelarii Centrum.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/ncbr/inicjatywa-cornet-36-konkurs

Dorota Taraszewska-Zalipska, 2023-08-09